Úvodní stránka > Závod > Historie závodu

Historie Jaroměřského krosu

2010

V roce 2010 přišel s myšlenkou uspořádat přespolní běh trenér atletiky Jirka Pour. Svým nadšením strhl do přípravy i rodiče dětí ze své tréninkové skupiny a bylo zaseto.

2011 1. ročník

První ročník závodu byl organizován s finanční podporou Královéhradeckého kraje a s finanční podporou Města Jaroměř jako závod s názvem Jaroměřský kros 2011. Byl pořádán za účasti přes 120 startujících. Akce se velice zdařila a byla komisařem KAS hodnocena jako výtečná. Komisí KAS nám byl tento závod přidělen na rok 2012, 2013 a 2014 jako Přebor Královéhradeckého kraje. Dále se podařilo získat i pořadatelství na tento den v závodě Mistrovství ČR České obce sokolské v přespolním běhu a dále po jednáních s pořadateli běžeckého poháru ISCAREX, je náš závod součástí bodování této běžecké ligy.

2012 2. ročník

V roce 2012 se závod uskutečnil bez podpory Královéhradeckého kraje, ale opět s podporou Města Jaroměř. Počet startujících byl přes 290. Byla použita nová technologie měření a vyhodnocení závodu pomocí čipového zařízení. Na toto zařízení přispělo Město Jaroměř. V roce 2012 byl opět vložen závod mentálné postižených, který byl obsazen celým autobusem dětí. Během závodu byla vytvořena skvělá atmosféra diváky, kteří se přišli podívat. Přítomný komisař atletického svazu ve svém hodnocení doporučil závod na organizaci i pro příští roky. Již v tomto roce byli účastníky závodu běžci z Polska , Slovenska a Maďarska.

2013 3. ročník

V roce 2013 se závod uskutečnil taktéž s nezbytnou podporou Města Jaroměře. Počet startujících se vyhoupl na 400 a počet diváků včetně závodníků se pohyboval kolem 900 lidí. V závodě byla řada novinek: technologie čipů IronTime, nové běžecké trasy speciálně upravené pro lepší přehled a pro lepší sledovatelnost diváky, vyšší bezpečnost běžců a kolemjdoucích. Závod byl také přístupný přes webové aplikace a závodníci si mohli trasu vyzkoušet nanečisto přes Runtastic aplikaci. Závod byl mediálně podporován Hitrádiem Magic a pro děti byl připraven zábavný program.

2014 4. ročník

V neděli se v krásném areálu pevnosti Josefov konal atletický přespolní běh – závod v terénu, kterého se účastní děti, mládež, dospělí i senioři. Letošní závod přilákal na 360 závodníků. Soutěžilo se v běžeckém poháru Iscarex, Přeboru Královéhradeckého kraje v přespolním běhu a Přeboru České republiky ČOS (České obce sokolské).

Neděle 13.4.2014 přivítala účastníky již IV. ročníku závodu poněkud nevlídným počasím. Přesto se už před 8.hodinou před pořadatelským stánkem městnalo dost nedočkavých a natěšených sportovců všech věkových kategorií. Zápal pro sport sálal ze všech příchozích. Běh malebným prostředím historického areálu pevnosti Josefov si totiž velmi rychle vybudoval mezi sportovci svou tradici. Snad pro onu magickou kombinaci dobové atmosféry a zajímavou členitost přírodního terénu. Snad pro své kvalitní logistické a organizační zvládnutí pořádajícího TJ Sokol atletika Jaroměř, který se navíc snaží každoročně program obohatit o nové pestrosti a zajímavosti. Snad pro svého vskutku sportovního ducha, kdy se velmi příjemně propojuje veselost s odhodláním, ducha, který vyvěrá s motta: závod pro všechny, kteří běhat chtějí. Snad pro…Těžko říci. Nicméně faktem zůstává, že atmosféra v josefovském „dolíku“ bývá nezaměnitelná. Letos tomu nebylo jinak.

Registrace sportovců probíhala velmi hladce a rychle, neboť předem online přihlášení sportovci měli už připravené obálky se svým startovním číslem (dokonce zcela nově i se svým jménem!), čipem od firmy Irontime a příslušným instrukcemi. Zbývalo pouze si čip správně připevnit nad levý kotník a pak už jen vyčkat na výstřel startovní pistole. Tedy někteří nedočkavci sebou cukali už při výstřelech z jiného náčiní. Bylo jím dělo obsluhované dobově vystrojenými vojáky, které svým výstřelem zahájilo sportovní klání a pak předjímalo některé ze závodů. Pro diváky povedená atrakce!

V úvodu hlavní pořadatel a ředitel závodu pan Pour předal slovo panu Františkovi Vrabcovi místostarostovi obce Jaroměř, který popřál štěstí účastníkům závodu, zazněla ona rána z děla a na trať se vydali první dětští závodníci. V jejich závodě je podporovalo již smějící se sluníčko. Závodní tratě byly jako každoročně různě dlouhé a s odlišnou náročností, tak aby si na své přišli závodníci všech věkových kategorií. Velmi vážně a zábavně zároveň byl pojat i závod nejmenších, pod 7let. Dětičky běžely 100m a letos si, stejně jako starší závodníci, mohly připnout čip! Hrdost v očích většiny z nich neznala mezí. Druhým rokem startoval tzv. Lidový běh, kde si mohl zaběhat opravdu kdokoli. Udělal tak něco pro své zdraví, zároveň ale i podpořil blaho druhých. Výtěžek startovného byl totiž příspěvkem pro vložený závod handicapovaných dětí, resp. na odměny pro ně. Běhu dětí s handicapem se letos účastnilo téměř 30 dětí. Do závodu se vrhly s vervou a běžely s opravdovým nasazením.

Od samého rána účastníkům jejich sportovního ducha a adekvátní dávku bojovnosti posiloval řízný rock kapely Whatrock. O doprovodný program pro děti zajišťovalo Hitrádio Magic. O zábavu a občerstvení diváků i sportovců bylo tedy postaráno výborně. V průběhu dopoledne navíc aprílové počasí předvedlo svoji pozitivnější verzi, ustal deštík a nastoupilo pravé krosové počasí s pohodovou teplotou i slunečními paprsky.

Hlavní závod mužů a žen odstartoval ve 13 hodin. Na trasu se vydalo přes třicet žen a asi padesátka mužů. Vítězem letošního ročníku Jaroměřského krosu se stal atlet novoměstského Sportovního klubu Dominik Sádlo. Mezi ženami byla nejrychlejší Táňa Metelková ze Sokola Hradec Králové.

V rámci letošního udílení cen opět překvapili organizátoři originálními keramickými poháry z dílny keramiky paní Neufussové ze Střední odborné školy v Jaroměři.

Úspěchy Jaroměře najdete snad v každé kategorii a podrobně je můžete prostudovat na nových webových stránkách závodu www.jaromerskykros.cz nebo na facebook. Celá akce byla organizována s podporou TJ Sokola Jaroměř, Města Jaroměř, Královéhradeckého kraje a dále firem Profiinstal Jaroměř, Pekárny Lično a Danone.

2015 5. ročník

V neděli se v krásném areálu pevnosti Josefov opět konal krosový běh, kterého se účastní děti, mládež, dospělí i senioři. Letošní závod přilákal přes 420 závodníků. Soutěžilo se v běžeckém poháru Iscarex, Přeboru Královéhradeckého kraje v přespolním běhu a Přeboru České republiky ČOS (České obce sokolské) a také o tituly Mistrů ČR kategorie Masters v krosu.
Neděle 12.dubna přivítala účastníky krosu již popáté objednaným překrásným počasím. Přesto se už před 8.hodinou před pořadatelským stánkem městnalo dost nedočkavých a natěšených sportovců všech věkových kategorií. Zápal pro sport sálal ze všech příchozích. Běh malebným prostředím historického areálu pevnosti Josefov si totiž velmi rychle vybudoval mezi sportovci svou tradici. Snad pro onu magickou kombinaci dobové atmosféry a zajímavou členitost přírodního terénu. Snad pro své kvalitní logistické a organizační zvládnutí pořádajícího TJ Sokol atletika Jaroměř, který se navíc snaží každoročně program obohatit o nové pestrosti a zajímavosti. Letos to byly masáže pro závodníky zdarma a nemusím připomínat, že se na čtyři profesionální maséry stála fronta. Faktem zůstává, že atmosféra v josefovském „dolíku“ bývá nezaměnitelná. Letos tomu nebylo jinak.
Registrace sportovců probíhala velmi hladce a rychle, neboť předem online přihlášení sportovci měli už připravené obálky se svým startovním číslem (dokonce zcela nově i se svým jménem!), čipem od firmy Irontime a příslušným instrukcemi. Zbývalo pouze si čip správně připevnit nad levý kotník a pak už jen vyčkat na výstřel startovní pistole. Tedy někteří nedočkavci sebou cukali už při výstřelech z jiného náčiní. Bylo jím dělo obsluhované dobově vystrojenými vojáky, které svým výstřelem zahájilo sportovní klání a pak předjímalo některé ze závodů. Pro diváky povedená atrakce!
V úvodu hlavní pořadatel a ředitel závodu pan Jiří Pour předal slovo panu Kubinovi Jiřímu místostarostovi obce Jaroměř, který popřál štěstí účastníkům závodu, dále starostovi obce sokolské panu Kubinovi Jakubovi a poté zazněla ona rána z děla a na trať se vydali první dětští závodníci. V jejich závodě je podporovalo jarní smějící se sluníčko. Závodní tratě byly jako každoročně různě dlouhé a s odlišnou náročností, tak aby si na své přišli závodníci všech věkových kategorií. Velmi vážně a zábavně zároveň byl pojat i závod nejmenších, pod 7let. Dětičky běžely 150m a letos si, stejně jako starší závodníci, mohly připnout čip! Hrdost v očích většiny z nich neznala mezí. Druhým rokem startoval tzv. Lidový běh, kde si mohl zaběhat opravdu kdokoli. Udělal tak něco pro své zdraví, zároveň ale i podpořil blaho druhých. Výtěžek startovného byl totiž příspěvkem pro vložený závod handicapovaných dětí, resp. na odměny pro ně. Běhu dětí s handicapem se letos účastnilo téměř 30 dětí. Do závodu se vrhly s vervou a běžely s opravdovým nasazením.
O doprovodný program pro děti zajišťovalo Hitrádio Magic. O zábavu a občerstvení diváků i sportovců bylo tedy postaráno výborně. Hlavní závod mužů a žen odstartoval po 13– té hodině. Na trasu se vydalo přes čtyřicet žen a asi osmdesát mužů. Vítězem letošního ročníku Jaroměřského krosu se stal atlet Hübl Radek z Runsport teamu . Mezi ženami byla nejrychlejší opět Táňa Metelková z TJ Sokola Hradce Králové . Vyhlášení Mistrů ČR bylo pojato velice originálně a nikdo z diváků nebyl rozhodně zdržován očekávaným zdlouhavým vyhlašováním. Všichni z jednotlivých kategorií se vešli na bednu a byla to opravdu atmosféra nabitá atletickou energií. V rámci letošního udílení cen opět překvapili organizátoři originálními keramickými poháry z dílny keramiky paní Neufussové ze Střední odborné školy v Jaroměři. Úspěchy Jaroměře najdete snad v každé kategorii a podrobně je můžete prostudovat na nových webových stránkách závodu www.jaromerskykros.cz nebo na facebooku. Celá akce byla organizována s podporou TJ Sokola Jaroměř, Města Jaroměř, Královéhradeckého kraje a dále firem Profiinstal Jaroměř, Pekárny Lično, Juta Dvůr Králové a Danone.

2016 6. ročník

10. dubna v neděli se v krásném areálu pevnosti Josefov opět konal krosový běh, kterého se účastní děti, mládež, dospělí i senioři. Letošní závod přilákal opět přes 400 závodníků. Soutěžilo se v běžeckém poháru Iscarex, Přeboru Královéhradeckého kraje v přespolním běhu a Přeboru České republiky ČOS (České obce sokolské) .

Moderátor závodu pan Milan Marek přivítal účastníky krosu již pošesté a to v pravém krosovém počasí. Přesto se už před 8. hodinou před pořadatelským stánkem městnalo dost nedočkavých a natěšených sportovců všech věkových kategorií. Zápal pro sport sálal ze všech příchozích. Běh malebným prostředím historického areálu pevnosti Josefov si totiž velmi rychle vybudoval mezi sportovci svou tradici. Snad pro onu magickou kombinaci dobové atmosféry a zajímavou členitost přírodního terénu. Snad pro své kvalitní logistické a organizační zvládnutí pořádajícího TJ Sokol atletika Jaroměř, který se navíc snaží každoročně program obohatit o nové pestrosti a zajímavosti. V lońském roce to byly masáže pro závodníky zdarma a nemusím připomínat, že se na čtyři profesionální maséry stála fronta a letos to byla písková překážka. Faktem zůstává, že atmosféra v josefovském „dolíku“ bývá nezaměnitelná. Letos tomu nebylo jinak.

Registrace sportovců probíhala velmi hladce a rychle, neboť předem online přihlášení sportovci měli už připravené obálky se svým startovním číslem (dokonce zcela nově i se svým jménem!), čipem od firmy Irontime a příslušným instrukcemi. Zbývalo pouze si čip správně připevnit nad levý kotník a pak už jen vyčkat na výstřel startovní pistole. Tedy někteří nedočkavci sebou cukali už při výstřelech z jiného náčiní. Bylo jím dělo obsluhované dobově vystrojenými vojáky, které svým výstřelem zahájilo sportovní klání a pak předjímalo některé ze závodů. Pro diváky povedená atrakce!

V úvodu ředitel závodu a organizátor pan Jiří Pour přivítal sportovce a předal slovo panu Kubinovi Jiřímu místostarostovi obce Jaroměř, který popřál štěstí účastníkům závodu, dále starostovi obce sokolské panu Kubinovi Jakubovi a poté zazněla ona rána z děla a na trať se vydali první dětští závodníci. V jejich závodě je podporovalo jarní smějící se sluníčko. Závodní tratě byly jako každoročně různě dlouhé a s odlišnou náročností, tak aby si na své přišli závodníci všech věkových kategorií. Velmi vážně a zábavně zároveň byl pojat i závod nejmenších, pod 7let. Dětičky běžely 150m a letos si, stejně jako starší závodníci, mohly připnout čip! Hrdost v očích většiny z nich neznala mezí. Prvním rokem startoval tzv. HOBBY běh, kde si mohl zaběhat opravdu kdokoli a to včetně svého pejska. Udělal tak něco pro své zdraví, zároveň ale i podpořil blaho druhých. Výtěžek startovného byl totiž příspěvkem pro vložený závod handicapovaných dětí ze Základní školy speciální a praktické z Jaroměře, resp. na odměny pro děti. Do závodu se vrhly s vervou a běžely s opravdovým nasazením.

O doprovodný program pro děti zajišťovalo Hitrádio Magic a pedagogické vedení nové školy v Jaroměři s názvem „Křišťál“. O zábavu a občerstvení diváků i sportovců bylo tedy postaráno výborně. Hlavní závod mužů a žen odstartoval po 13– té hodině. Na trasu se vydalo přes dvacet žen a asi čtyřicítka mužů. Vítězem letošního ročníku Jaroměřského krosu se stal atlet Jiří Mířejovský z TJ Sokola Ústí nad Orlicí. Mezi ženami byla nejrychlejší opět Táňa Metelková z TJ Sokola Hradce Králové .
V rámci letošního udílení cen opět překvapili organizátoři originálními kovovými poháry z dílny Střední školy řemeslné v Jaroměři. Poděkování patří panu Ondřeji Štajglovi za jeho ochotu a pomoc při přípravě těchto trofejí. Úspěchy Jaroměře najdete snad v každé kategorii a podrobně je můžete prostudovat na nových webových stránkách závodu www.jaromerskykros.cz nebo na facebooku. Čeho si nejvíce cení ředitel závodu Jiří Pour?: „Nejvíce si cením pomoci všech dobrovolníků z řad trenérů a rodičů TJ Sokola Jaroměř. Bez nich by tento závod vůbec nešlo uspořádat. Děkuji jim tímto za jejich pomoc. Dále mi velice těší obrovský nárůst dětských závodníků a to je dobré pro budoucnost stále ještě počítačové generace“. Děkuji také všem dobrovolným fotografům závodu. Celá akce byla organizována s podporou TJ Sokola Jaroměř, Města Jaroměř, Královéhradeckého kraje a dále firem Profiinstal Jaroměř, Pekárny Lično, Juta Dvůr Králové, KImberly Jaroměř a Danone.