Úvodní stránka > Závod > Charakter závodu

Charakter závodu

Jaroměřský kros se organizuje dle pravidel atletiky, je to přespolní běh – závod v terénu: KROS. Závodního dne se účastní děti, mládež, dospělí i senioři. Součástí běhu je také vložený závod tělesně i mentálně postižených závodníků. Kategorie dětí jsou rozčleněny po dvou letech, aby se mohly rovnocenně závodit i předškolní děti.

Hlavní motto závodu je již od samého počátku: závod pro všechny, kteří běhat chtějí. Na startovní listině budou opět závodníci ze zahraničí, z Polska i z Rakouska díky kontaktům přes Český atletický svaz.

Zvláštnosti

Velice přínosný je závod postižených dětí a mládeže, kde děti i vychovatelé obdržely odměnu za závod a za bouřlivého potlesku diváků podaly skutečně vynikající výkon.

Program závodu doprovodí Klub přátel Josefova. Místo klasické startovní pistole vystřelí historické dělo a dojde i na přehlídku dobových kostýmů. Dále budou v prostoru areálu umístěny atrakce zdarma pro nejmenší účastníky závodu. Tyto atrakce jsou připravované ve spolupráci s mediálními partnery. Každým rokem je připraveno pódium pro vyhlášení vítězů, které poskytuje Městské kulturní centrum za cenu stavby.

Již od roku 2013 používáme čipové měření IronTime, tentokrát ve spojení s on-line přihláškami. On-line přihlášky předejdou předzávodním frontám. Závodník si ráno při registraci pouze vyzvedne již předem připravený čip a startovní číslo.

Počet startujících neustále stoupá. Trasy závodu jsou od roku 2014 měřeny certifikovaným měřičem. Na trase se objeví umělé překážky – jedná se o zvyšování atraktivity a budoucí nominace jako závod MČR. Dalším zlepšení chystáme ve formě dvou nezávislých týmů: jeden jako měřící a startovací, druhý jako vyhodnocovací a vyhlašovací. Zrychlí se tím průběh výsledkového servisu pro diváky i startující.

Místo závodu

Závod se uskuteční opět na překrásných terénech Josefovské pevnosti a parku, který obepíná celý Jaroměř-Josefov. V minulých letech byl závod hodnocen vzhledem k tomuto výjimečnému terénu jako ideálně situovaný. Akce je připravována v součinnosti s Městem Jaroměř (povolení o záboru, dohled policie). Akce má profesionální zdravotnické zabezpečení Českého červeného kříže.

Předpokládáme maximálně možný počet startujících kolem 600 – 800 běžců všech kategorií. To vše vyžaduje dokonalou přípravu a podporu nejen partnerů, ale i dobrovolníků z řad rodičů našich atletů.

Závod je pevně zakotven v termínových listinách a termín je koordinován s pořadateli kolizních závodů. V současné době má již svůj pevný termín a ve stejném termínu se v ČR nepořádá jiný významný závod.